پروفسور جلالی: رویکرد دولت یازدهم در حوزه فناوری اطلاعات امیدبخش است

3 سال پیش administrator پدر فن آوری اطلاعات و ارتباطات در ایران گفت: رویکرد و جهت گیری مثبت و توسعه ای دولت یازدهم در حوزه آی تی و بخش فن آوری اطلاعات امیدبخش و رو به پیشرفت بوده است.
3 Shares

پروفسور علی اکبر جلالی روز پنجشنبه در حاشیه سمینار یک روزه دانشگاه هوشمند در یاسوج در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: افزایش هفت و نیم برابری پهنای باند اینترنت و تلاش برای استقرار اینترنت پرسرعت در روستاها از جمله اقدامات مثبت و خدمات ارزنده دولت در حوزه فناوری اطلاعات بوده است.

وی تصریح کرد: البته تا رسیدن به نقطه مطلوب در این حوزه فاصله زیادی با بسیاری از کشورهای منطقه و جهان وجود دارد به طوری که ظرفیت برای افزایش میزان پهنای باند در کشور تا بیش از 200 برابر وضعیت امروز برآورد شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت ایران در حوزه دولت الکترونیک، تجارت الکترونیکی و فناوری های نوین و جدید مناسب نیست ، گفت: در برخی شاخص ها وزیرساخت ها شرایط بهتر و مطلوب تری نسبت به گذشته وجود دارد.

استاد تمام دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: کارکرد دولت الکترونیک در کشور کمتر از 15 درصد است و هنوز ارائه بسیاری از خدمات دولت بدون مراجعه و حضور مردم در نهادها و سیستم اجرایی ممکن نیست.

وی یادآور شد: ایران در زمینه خدمات دولت الکترونیک در بین 164 کشور دنیا هم اکنون رتبه 90 را داراست.

پروفسور جلالی تاکید کرد: البته در زمینه خدمات نوین بانکداری الکترونیکی نیز ایران جایگاه ویژه ای در بین کشورهای همسایه و حتی جهان دارد و با اشراف و اشنایی مردم با این گونه خدمات وضعیت مطلوبتری نیز پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از حوزه های زیرساختی و خدمات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بویژه در زمینه تلفن همراه نیز وضعیت کشور رو به بهبود و پیشرفت بوده است، گفت: مهمترین چالش و مشکل اساسی در راستای فناوری های جدید و پیشرفته است.

وی اظهار کرد: به عنوان نمونه امروز بیش از 40 میلیون ایرانی دارای تلفن های همراه و هوشمند هستند و به طور نسبی به ازای هر نفر یک تلفن همراه هوشمند در دست مردم و خانواده هاست.

دکتر علی اکبر جلالی در طول بیش از 20سال گذشته بیشترین تلاش را برای توسعه فناوری اطلاعات و کاربردهای آن در کشور داشته است و در حوزه فرهنگ سازی این پدیده جز افراد شاخص و چهره های ماندگار در کشور محسوب می شود.

بخشی از خدمات ارزنده حدود نیم قرن قعالیت علمی و پژوهشی پروفسور جلالی:

طراحی مقدماتی کریدور ICT شمال کشور (شامل استانهای گیلان، گلستان و مازندران).

از فعالان توسعه فرهنگ ICT در کشور، با ارائه بیش از 500 برنامه رادیو و تلویزیونی و بیش از 1200 سخنرانی علمی و ارائه دهها مقاله و مصاحبه در روزنامه‌ها و مجلات علمی کشور و در سطح بین‌المللی.

مجری سند راهبردی شهر الکترونیک مشهد با محوریت شهرداری

مجری تدوین سند راهبردی ICT روستائی کشور

مجری تدوین سند راهبردی ICT استان مازندران

مجری، تهیه و تدوین RFP سند راهبردی ICT سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران

مجری، تهیه نرم افزار آموزش مجازی ضمن خدمت دبیران کشور در وزارت آموزش و پرورشعلی اکبر جلالی - مسیر ایرانی

مشاور و ناظر تدوین سند راهبردی ICT استان قم

بانی، مشاور و طراح پروژه ملی تجهیز ده هزار روستا به دفاتر خدمات کاربردی فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح کشور

مشاور آموزش و فناوری اطلاعات بانک ملی ایران

مجری پروژه دولت الکترونیکی و پروژه کار از راه دور در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

ارائه دهنده اولین درس مجازی بر روی شبکه اینترنت در ایران

عضو مستقل یونسکو در آموزش و فناوری منطقه آسیا و اقیانوسیه

عضو کمیته آموزش مجازی کشور

عضو هیئت مدیره انجمن ICT ایران

عضو هیأت مدیره انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی

عضو چندین انجمن علمی بین المللی و تخصصی داخلی و خارجی

عضو شورای پژوهشی آموزش و پرورش کشور

پژوهشگر و محقق نمونه سالهای 78 و 79 دانشگاه علم و صنعت ایران

پژوهشگر و محقق برتر صنعت IT کشور در سال 1382

استاد نمونه دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران در سالهای 76 و 75

رتبه اول مدیریت در پژوهشکده الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران سالهای 78 و 79

مؤلف و مترجم 26 کتاب در زمینه مهندسی برق و ICT که کتاب PLC ایشان مقام اول ترجمه کتاب سال 1378 را در سطح کشور را داشته است، و کتاب Reduced Order Systems ایشان به زبان انگلیسی در سال 2006 توسط انتشارات Springer در آمریکا به چاپ رسیده است و در NASA و دانشگاههای معتبر جهانبه عنوان کتاب مرجع استفاده می‌شود.

مؤلف بیش از 100 مقاله علمی ارائه شده در مجلات و کنفرانسهای علمی داخلی و خارجی در حوزه مهندسی برق و کنترل و ارائه 1200 مقاله در حوزه فناوری اطلاعات

استاد راهنمای 5 دانشجوی دکترا، 40 فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد و 15 دانشجوی کارشناسی در دانشگاه علم و صنعت ایران و تعداد دیگری در سایر دانشگاههای کشور پژوهشگر نمونة دانشکده برق در سال 1382 ، 1384 و 1385 

کسب جایزه eASIA 2007 منطقه آسیا و اقیانوسیه در نوآوری و خلاقیت در پروژه اولین مرکز ICT روستایی کشور از طرف AFACT ، سازمان ملل و یونسکو

20 اردیبهشت ماه امسال نیز به همت دانشگاه صنعتی شاهرود و با همکاری بنیاد ملی نخبگان در همایشی از خدمات ارزنده پروفسور جلالی نیز قدرانی و تجلیل شد. 

مقاله های مشابه