پدرعلم فناوری ارتباطات تجلیل شد/تقدیر شاهرودی ها از چهره ماندگار شهر

3 سال پیش administrator طی آیینی در دانشگاه صنعتی شاهرود از زحمات چندین ساله پروفسور علی اکبر جلالی در حوزه فناوری و ارتباطات تجلیل شد.
2 Shares

 تالار شقایق های دانشگاه صنعتی شاهرود در روز بیستم اردیبهشت 1395 مملو از جمعیتی بود که برای تجلیل یکی از ماندگارترین چهره های علمی کشور دور هم جمع شده بودند. چهره ای که با زحمات بی دریغ خود نقش اصلی را در توسعه ارتباطات در کشور داشته است.

صحبت از فعالیت های پروفسور علی اکبر جلالی به قدری زیاد است که به گفته یکی از سخنرانان حاضر در این جلسه می توان از آن ها کتاب های معتددی به چاپ رساند.

وی علاوه بر انجام کارهای زیربنایی همچون طرح شهر الکترونیکی کیش و توسعه ارتباطات در روستاها، خدمات بسیاری به مردم شهر خود ارایه کرده است. آخرین اقدام وی نیز که در سفر ریاست جمهور به استان سمنان به تصویب رسید، ایجاد 10 هزار شغل دانش بنیان برای جوانان استان است.

همایش تجلیل از پروفسور علی اکبرجلالی به همت دانشگاه صنعتی شاهرود و با همکاری بنیاد ملی نخبگان و معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان شاهرود انجام شد.

معاون استاندار سمنان و فرماندار شاهرود در این مراسم با اشاره به خدمات بی دریغ پروفسور جلالی به مردم ایران گفت: از شهرستانی که در کلام رهبر انقلاب باصفا و دارای مردمی با دل های باصفا خوانده می شود، بیش از این انتظار نمی رود که این چنین فردی را در دامان خود پرورش دهد.

سید محمد رضا هاشمی ،شاهرود را مرکز همدلی و هم زبانی دانست و ابراز داشت: امروز اساتید، علما و موثران شهرستان گرد هم آمدند تا از فرزند عزیز شهر خود تجلیل کنند.

وی به گشایش نخستین خانه هلال کشور در بسطام اشاره و تصریح کرد: اجرای این طرح گام ارزشمندی است و امروز خانه هلال بسطام با حضور پروفسور علی اکبر جلالی به همراه رییس جمعیت هلال احمر استان آغاز به کار کرد.

همچنین رئیس بنیاد نخبگان استان در این آیین معرفی الگوهای موفق را یکی از مأموریت های بنیاد نخبگان عنوان کرد و گفت: اگر از نخبگان هر منطقه در همان منطقه تقدیر شود، الگوپذیری به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

دکتر داود فیض ضمن تشکر از مردم و دانشگاه صنعتی شاهرود در برپایی این مراسم ابراز داشت: تعداد نخبگان کم است اما افراد مستعدی که می توانند نخبه باشند بسیار زیاداند؛ بنابراین 90 درصد افرادی که بنیاد نخبگان خدمات دهی می کند، افراد با استعداد هستند.

وی با بیان اینکه آیین نامه ها در دولت تدبیر و امید تغییر کرده، اضافه کرد: مطابق این تغییرات هریک از دانشجویان و یا فارغ التحصیلان که حرفی برای گفتن داشته باشد، می تواند از خدمات این بنیاد استفاده کند.

رییس دانشگاه صنعتی شاهرود نیز در ابتدای این مراسم با بیان این نکته که نیکویی و معرفت متعلق به خداست و باقی خواهد ماند، گفت: هرکس به مردم خدمت کرده و تواضع به خرج دهد، بزرگ شده و بزرگ باقی می ماند.

دکتر محمد مهدی فاتح نخستین پیام این آیین را خطاب به دانشجویان خود این گونه بیان کرد: توجه به توسعه علم در جامعه سبب حل مشکلات و پیشرفت کشور خواهد شد و پروفسور جلالی فردی الگو در این عرصه است.

وی با اشاره به انواع خدمات این دانشمند برجسته ابراز داشت: اجرا ورونق بانکداری الکترونیک، دانشگاه مجازی و صدها پروژه فناوری و ارتباطاتی مدیون چنین مردی است که تلاش بسیاری در این عرصه داشته است.

رییس دانشگاه صنعتی شاهرود با بیان اینکه توسعه اقتصادی نیازمند توسعه آموزشی است، ادامه داد: باید آموزش های عملی را از مدارس ابتدایی آغاز کرد؛ کشوری چون ژاپن با استفاده از این روش توانست پس از نابودی در جنگ جهانی دوم به سرعت به حالت پیشین خود برگردد.

فاتح شعار دانشگاه صنعتی شاهرود را حرکت به سوی تولید دانش و فناوری عنوان کرد و گفت: کارهای زیرساختی خوبی از جمله گسترش فضاهای آموزشی، تجهیز آزمایشگاه ها و جذب هیات علمی انجام شده و روز بروز شاهد موفقیت های بیشتری هستیم.

جذاب ترین بخش این مراسم سخن رانی پروفسور علی اکبر جلالی بود که با استقبال بی نظیر حاضران مواجه شد. وی در بخشی از صحبت های خود، استفاده از دانش و فناوری را تنها راه نجات کشور دانست و گفت: باید به این وسیله راهی برای برون رفت از مشکلات کنونی خود پیدا کنیم.

پدر علم فناوری اطلاعات کشور اضافه کرد: ما با ذهنیتی قدیمی و سنتی به پیش می رویم در حالی که در دنیای مدرن کنونی این طرز فکر و مدیریت دیگر پاسخگوی نیازها نیست.

این پژوهشگر و استاد دانشگاه با بیان اینکه امروزه در دنیا زندگی حدود 80 درصد به فناوری وابسته است، گفت: این در حالی است که ایران با رقم 20 درصدی خود 60 درصد از کشورهای پیشرفته عقب تر است.

جلالی از ایجاد 10 هزار فرصت شغلی در دوسال آینده برای جوانان استان خبر داد و گفت: این طرح در سفر ریاست جمهوری به استان پیشنهاد داده شده و به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاهی معتبر در عرصه علمی کشور است اما نمی توان به روش های سنتی شغلی برای دانشجویان فارغ التحصیل شهرستان ایجاد کرد.

همچنین معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان به نمایندگی از وی در این جلسه حاضر شد و پیام استاندار را در تجلیل از پروفسور جلالی قرائت کرد.

استاد نظارت، هنرمند شاهرودی نیز که به نقش کشیدن تصاویر شهدای شهرستان را درکارنامه دارد، بر روی بوم بزرگی عکسی از پروفسور جلالی به تصویر کشید.

اجرای موسیقی، پخش کلیپی از فعالیت های این استاد برجسته در سال های گذشته، برپایی نمایشگاهی از کتاب های اهدایی وی به دانشگاه صنعتی شاهرود، رونمایی از تمبر اختصاصی پروفسور به همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و تقدیم هدایای مسئولان شهرستان از دیگر بخش های این مراسم بود.

مقاله های مشابه